Az élelmiszer pazarlása nem csupán etikai kérdés, hanem komoly társadalmi, gazdasági és környezeti probléma is. Évente világszerte a megtermelt élelmiszerek 13%-a vész el már a betakarítás és a kiskereskedelem között, míg a háztartásokban, éttermekben és a kiskereskedelmi láncokban további 17% kerül a kukába. Az élelmiszerhulladék mértéke elképesztő, figyelembe véve, hogy a világon közel 800 millió ember éhezik. Ezzel szemben az elpazarolt élelmiszer mennyisége elegendő lenne ahhoz, hogy minden rászoruló ember táplálékhoz jusson.
Az élelmiszerveszteség és -pazarlás ráadásul komoly terhet jelent a környezetre is, hiszen a megtermelt, de el nem fogyasztott élelmiszer szénlábnyoma 3,3 milliárd tonna szén-dioxidnak megfelelő üvegházhatású gáz kibocsátásáért felelős évente. Ezen felül az előállításhoz használt víz mennyisége a Genfi-tó térfogatának háromszorosát is meghaladja.
Az élelmiszer-pazarlás elleni küzdelem nemzetközi napja
Az Élelmiszer-pazarlás Elleni Küzdelem Nemzetközi Napját 2019 óta minden év szeptember 29-én ünneplik, hogy felhívják a figyelmet a pazarlás következményeire és cselekvésre ösztönözzenek. Az idei esemény középpontjában a „Cselekvés az élelmiszer-rendszerek átalakításáért” áll, mely arra buzdítja a kormányokat, vállalatokat és magánszemélyeket, hogy tegyenek lépéseket az élelmiszer-veszteség és a felesleg csökkentésére.
Az ENSZ és a FAO (Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezet) szerint az ételhulladék csökkentése nemcsak az élelmezésbiztonságot javíthatja, hanem hozzájárulhat a fenntarthatóbb élelmiszer-rendszerek kialakításához és az éghajlatváltozás mérsékléséhez is. A felesleg mérséklésével kevesebb élelmiszer kerülne hulladéklerakókba, így kevesebb metán szabadulna fel, ami az egyik legkárosabb üvegházhatású gáz.