Egy pelyhes kismacskában és Bongóban, a gorillában van valami közös a gondos szőrzet ápoláson kívül: rengeteg szeretetre és figyelemre van szükségük. Ezt a szeretetet és figyelmet igencsak korán kell kezdeni. Ha azt hiszed, hogy a korán az a reggel 8 órát jelenti, akkor tévedsz. Akinek volt már valaha háziállata, az tudja mekkora felelősséggel jár egy szőrös kis életről való gondoskodás. Folyamatosan jelen kell lenni az életünkben. A cica 80 km/órás sebességgel ugrik hajnalban a fejedre, hogy ébrsztő, eleget aludtál, a csodacuki kiskutyád is reggel 6-kor jelez, hogy menni kéne már és Bongo a gorilla is korán reggelizik.

Az állatjólét az állatok alapvető joga

Az állatjólét egy olyan fogalom, amit sok újdonsült állattartó figyelmen kívül hagy. Legyen szó egy elhanyagolt, láncravert kutyáról, utcáradobott vemhes cicáról, vagy akár egy elefántról egy rosszul kezelt állatkertben az emberi felelősség minden esetben túlmutat a puszta gondoskodáson; magában foglalja az állatok természetes igényeinek és viselkedési normáinak figyelembevételét is. Az állatjólét alapvetően azt jelenti, hogy az állatoknak megfelelő környezetet, táplálékot és orvosi ellátást biztosítunk, valamint lehetőséget teremtünk számukra a szabad mozgásra és a természetes viselkedésük kifejezésére. Az ember felelőssége abban rejlik, hogy felismerje, minden állat megérdemli a tiszteletet és a gondoskodást, függetlenül attól, hogy házi kedvencről vagy vadon élő állatról van szó. Az állatok szenvedése nem csupán etikailag elítélendő, hanem hosszú távon társadalmi és környezeti következményekkel is jár, ezért fontos, hogy mindannyian tudatosan lépjünk fel az állatvédelem érdekében!

Az állattartás nem csak cukiságól szól

A jó állatgondozás nem csupán arról szól, hogy a kutyánk nyakába aranyos kendőt kötünk és ünnepi jelmezbe öltöztetjük, hogy jól mutasson az Instagramon. Sokkal inkább arról van szó, hogy már kölyökkortól megértsük az igényeiket, és ez természetesen minden állat esetében igaz.

Gondolod, hogy Fido magától megtanulja, hogy a „marad” vezényszóra vigyázállásba vágja magát és mozdulatlan marad, mint egy szobor, vagy, hogy ne a cipődet használja rágójátéknak, vagy, hogy a postás nem betörő és nem kell elkergetni? Tévedés! A korai kiképzés kulcsfontosságú! Arról a fajta tréningről beszélek, amikor százszor elismétled a „marad” parancsot, miközben a kutyád úgy néz rád, mintha klingon nyelven beszélnél hozzá. Az állatok igényeinek és viselkedésének megértése elengedhetetlen a harmonikus együttéléshez és a kettőtök közti akadálymentes kommunikációhoz!

Kezdjük az állatkerben

Amit otthról hozunk meghatározza egész életünket, viselkedésünket. Nincs ez másként az állatokhoz való viszonyulásunk kapcsán sem. Ha kisgyermekként azt tanultuk, hogy „Vigyázz a kutya harap” és félni kell tőle, akkor félni fogunk tőle és sosem leszünk kellő empátiával az állatok iránt.

A gyerekek állatok iránti törődésének és felelősségtudatának kialakítása szempontjából az állatkert kiváló helyszín lehet. Már kicsi korban megismertetik a gyerekeket az állatokkal, ami segít nekik megérteni az állatok természetének szépségét és sokszínűségét. Az állatkertben való látogatások során a gyerekek lehetőséget kapnak arra, hogy közelről megfigyeljék az állatokat, és megtanulják, hogyan kell tiszteletteljesen viszonyulni hozzájuk. A korai élmények megalapozzák az állatok iránti empátiát és felelősségérzetet, amelyek felnőttkorban is meghatározó értékekké válhatnak.

A családi háziállatok családtagok

Ha háziállatot szeretnél, akkor új családtagot szerzel magadnak. Ezek a VIP-ek (Very Important Pets, azaz nagyon fontos háziállatok) nem kevesebbet követelnek, mint a legjobbat. Szükségük van szeretetre, figyelemre és megfelelő gondoskodásra, hogy egészségesek és boldogok legyenek. Itt nincs olyan, hogy túl sok. Nem lehet elég sosem a törődés. Minél többet foglalkozunk a háziállatunkkal, annál jobban hozzánk idomul, és sok esetben már a tekintetünkből tudni fogja mit szeretnénk és viszont. Mi is azonnal érteni fogjuk a testbeszédét, látni fogjuk jól van-e vagy épp beteg.

Fontos, hogy a család minden tagja részt vegyen az állatok nevelésében, hiszen ők is hozzájárulnak a közös élményekhez és a családi kötelékek erősítéséhez. A napi séták, a játék és a gondoskodás nemcsak az állatok életét teszik gazdagabbá, hanem a családtagok közötti kapcsolatokat is erősítik. Ezen kívül az állatok tanítanak minket a türelemre, a felelősségvállalásra és az önzetlenségre, ami elengedhetetlen a harmonikus együttéléshez. Tehát a háziállatok nem csupán kedvencek, hanem a család elválaszthatatlan részei, akik gazdagítják mindennapjainkat.

?

TIPP

Tudtad, hogy a macskáknak nem csak egy napos ablakpárkányra van szükségük, ahol szundikálhatnak? Valójában interaktív játék, kaparófák és mentális stimuláció mellett érzik jól magukat. Igen, a lézerpointerek nem csak a Te szórakoztatásod szolgálják. Ha ezeket nem tudod biztosítani, akkor a ledöntött virágok, szétkapart kanapé karfák fognak minden nap dühíteni.

Szóval, ha háziállatot szeretnénk érdemes ezekkel tisztában lennünk. Ha a gyermekünk könyörög háziállatért, beszéljünk ezekről a felelősségekről vele sokat, mielőtt döntenénk. Ugyanis sok esetben az áhított cica, vagy kutya gondozása végül a szülőre marad és lesz még egy gyerekünk.

Az állatvédelem, legyen szó akár az állatkert lakóiról, akár az otthon elkényeztetett szőrgombócainkról, mindannyiunk felelőssége. Az állatok jólétének biztosítása nem csupán a megfelelő környezet és táplálék biztosítását jelenti, hanem a szeretet és a gondoskodás kifejezését is.

Fontos, hogy tudatosan foglalkozzunk az állatok igényeivel, legyen szó a szocializációról, a fizikai aktivitásról vagy a mentális stimulációról. Az állatoknak szükségük van arra, hogy érezzék, értékes tagjai a családnak, és hogy figyelmet és szeretetet kapjanak.

Szóval rajta, öleld magadhoz a benned rejlő állatbarátot, ne félj kifejezni a szeretetedet az állatok iránt és tanítsd erre a gyermeked is!

Az Állatok Világnapjára íródott cikkünkből még többet megtudhatsz arról, mennyire fontosak az állatok az ember életében!